Round up

Age

10 years

Released:2011-01-31

Available in

0 Countries

of 155 total

Activity

0

last updated: n/a

Overall Ratings

25

with average of 2.9

Global Rank

None

Currently not visible

Top 25 Overall

0 Countries

Not in any top 25

Global Rank Positions
Description
Read more
Microsoft Tag is a new kind of bar code that connects you to all types of information, entertainment, and interactive experiences. You scan bar codes, called “Tags,” by installing and using the Turkcell MobilKod app on your mobile device. For example, when you see a Tag in a magazine or on a poster, use Turkcell MobilKod to instantly access Tag content such as, websites, exclusive discounts, videos, and more! Forget about typing long web addresses in your mobile browser. Instead, start the Turkcell MobilKod app and wave your mobile device over a Tag to access information about that Tag.

Turkcell MobilKod works with your iPhone, iPod touch, or webcam enabled iPad. To get the most from the Turkcell MobilKod app, make sure you have iOS4 or later installed on your mobile device.
_______________________

Microsoft Tag, her türden bilgi, eğlence ve etkileşimli deneyime ulaşma olanağı sunan yeni bir barkod türüdür. Turkcell MobilKod uygulamasını mobil cihazınıza yükleyip kullanarak “Tag” adı verilen barkodları tararsınız. Diyelim ki bir dergi ya da posterde bir Tag gördünüz. Tag içeriğine (web siteleri, özel indirimler, videolar ve daha fazlası) hemen ulaşmak için Turkcell MobilKod’ı kullanın. Artık cep telefonu tarayıcınıza uzun web adresleri girmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, bir Tag hakkındaki bilgilere ulaşmak için Turkcell MobilKod uygulamasını başlatın ve mobil cihazınızı bu Tag’in üzerinde hareket ettirin.

Turkcell MobilKod, iPhone, iPod touch veya web kameralı iPad’iniz ile birlikte çalışır. Turkcell MobilKod uygulamasından en iyi şekilde yararlanmak için, iOS4 veya daha ileri bir sürümün mobil cihazınıza yüklü olduğundan emin olun.
Screenshots
Read more
Ratings
more
Versions
Read more